Wykorzystanie analityki internetowej do monitorowania efektywności kampanii marketingowych

Wykorzystanie analityki internetowej do monitorowania efektywności kampanii marketingowych

Analityka internetowa jest dzisiaj, w obliczu rosnącej konkurencji ze strony innych marek kluczem do zdobycia widoczności i renomy, która w dużej mierze wpływają na przewagę w internecie. Czym jest analityka internetowa i jak jej używać? Sprawdźmy to.

Dlaczego analityka internetowa jest kluczowa dla sukcesu kampanii marketingowych?

Analityka internetowa to zbiór narzędzi i procesów, których celem jest gromadzenie i analizowanie danych na temat wyników strony, które są przydatne do zrozumienia sposobu działania użytkowników i poprawy tych obszarów, które hamują nie tylko widoczność strony, ale także jej rozwój.

wykres słupkowy

Każdego dnia otrzymuje mnóstwo danych na temat tego, kto odwiedza naszą stronę,  w jaki sposób się po niej przemieszcza, co przykuwa jego uwagę i tak dalej. Jednak bez odpowiedniego „słownika” trudno nam wyciągnąć jakieś sensowne wnioski z tych zbiorów danych Efekt? Reklama internetowa nie dostarcza nam żadnych wymiernych korzyści. Analityka internetowa, dzięki wykorzystaniu różnorodnych narzędzi pozwala nam nie tylko identyfikować obszary do poprawy, ale także weryfikować jakość wypuszczanych kampanii reklamowych i dostosowywać ich efektywność w czasie rzeczywistym. W skrócie – analityka kluczowa to sposób na to, by świadomie realizować swoje cele biznesowe za pośrednictwem dostępnych form marketingu online. 

Narzędzia analityczne – które z nich warto wykorzystać do monitorowania kampanii?

Każda reklama internetowa powinna być zaplanowana, uruchomiona, a także regularnie monitorowana z wykorzystaniem narzędzi analitycznych. Które z nich są najlepsze i najskuteczniejsze? Przede wszystkim Google Analytics. To najpopularniejsze narzędzie analityczne, które pozwala na zbieranie danych związanych z ruchem na stronie, jego źródłem, zachowaniem użytkowników i wiele więcej. To zdaniem ekspertów najbardziej zaawansowane i kompleksowe narzędzie do analizowania danych naszej witryny, jednak niejedyne.

Coraz częściej w procesie analizowania i dostosowywania parametrów strony czy kampanii Google Ads zachodzi konieczność modyfikowania tagów, kodów śledzenia i testowania zmian przed wprowadzeniem ich na „produkcję”. W tym celu sprawdzi się Google Tag Manager, który łatwo zintegrujemy z wcześniej wspomnianym Google Analytics. Warto wspomnieć także o Google Search Console, Semrush, Brand24, Hotjar czy Adobe Analytics, który z roku na rok staje się coraz popularniejszą alternatywą. 

Ustawienie celów w Google Analytics – jak prawidłowo śledzić efektywność działań marketingowych?

Analiza strony internetowej to nie tylko śledzenie postępów związanych z organicznym ruchem na stronie. To przede wszystkim analiza skuteczności kampanii marketingowych skoncentrowanych na osiągnięcie danego celu. W tym celu pomoże nam oczywiście Google Analytics pod warunkiem, że wiemy, jak ustawić i śledzić cele. 

W zależności od ustalonych celów, Google Analytics dostarcza nam kompleksowej wiedzy na temat efektywności witryny w każdym aspekcie. By z grubsza wiedzieć, czy nasza strona spełnia założone cele, możemy skupić się na czterech podstawowych funkcjonalnościach:

  • Czas spędzony na stronie;
  • Analiza ścieżki użytkownika;
  • Wskaźnik konwersji;
  • Bounce rate.

Spośród nich konwersja to bezsprzecznie najważniejszy ze wskaźników, który pozwoli nam osiągnąć pożądaną skuteczność witryny. 

Śledzenie konwersji – kluczowy wskaźnik sukcesu w kampaniach marketingowych

Współczynnik konwersji, czyli procentowy udział użytkowników, którzy wykonali daną akcję to jeden z najistotniejszych mierników efektywności naszych działań marketingowych. Regularne monitorowanie tego wskaźnika pozwoli na optymalizację kampanii w czasie rzeczywistym, dzięki czemu uda nam się nie tylko zrozumieć użytkowników, ale zaprojektować swoje działania przewidując, w jaki sposób oni na to zareagują. 

By wykorzystać pełen potencjał narzędzi do analityki, warto szczególną uwagę poświęcić segmentacji i analizie zachowań użytkowników. Dzięki prawidłowej identyfikacji użytkownika, ze względu na płeć, wiek, lokalizację, język i zainteresowania, będziemy w stanie trafić z kampanią do właśnie tych odbiorców, którzy dają nam największy potencjał sprzedażowy. 

To, w porównaniu ze stałym monitoringiem zachowań klientów umożliwi tworzenie skutecznych kreacji, które wyniosą nasz marketing na zupełnie inny poziom zaawansowania. 


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *